Jak wybrać temat pracy licencjackiej?

Kiedy wybrać temat pracy licencjackiej?

Wyboru tematu, a przynajmniej zakresu pracy powinno się dokonać jeszcze zanim zdecydujemy się na konkretnego promotora. Warto zastanowić się, o czym chcemy pisać, jakie zagadnienia nas interesują, a następnie na tej podstawie wybrać sobie promotora, który będzie miał wiedzę w tym zakresie. Nie ma bowiem gorszej sytuacji niż promotor i temat narzucone z góry.

Czym się kierować przy wyborze tematu pracy licencjackiej?

Wybierając temat pracy licencjackiej warto kierować się następującymi kryteriami:
  • › Własne zainteresowania;
  • › Wiedza w danym temacie;
  • › Dostępność materiałów;
  • › Łatwość przeprowadzenia badań.
uczciwa-na-stronjpg

Licencjat - z badaniami czy bez?

Zwykle przyjmuje się, że każda praca kończąca studia powinna zawierać badania. Dotyczy to również licencjatu. Tym niemniej, badania to nie tylko metody kwestionariuszowe, czyli popularne ankiety, ale też cała gama innych metod badawczych.
Najłatwiej mają prawnicy – ich badania sprowadzają się do tzw. analizy aktów prawnych, a więc polegają na czytaniu i analizowaniu przepisów.Dość łatwe badania występują też w dziedzinach takich jak  logistyka czy zarządzanie. Zwykle sprowadzają się one do metody zwanej analizą dokumentów. Na kierunku finanse zwykle badanie opiera się na analizie finansowej, która jest również formą analizy dokumentów, w tym wypadku sprawozdań finansowych, na podstawie których oblicza się różne wskaźniki.

Badania nieco wyższych lotów występują na kierunkach technicznych, jak np. informatyka, robotyka, materiałoznawstwo itp. Tu zwykle wykonuje się projekty, które również są badaniami.

jeśli chodzi o badania typowo kwestionariuszowe, występują one najczęściej na kierunkach takich jak pedagogika, psychologia, pielęgniarstwo, rehabilitacja. Mogą to być zwykłe analizy statystyczne, lub dość skomplikowane badania uwzględniające badanie współczynników istotności, testowanie statystyczne hipotez, a nawet tworzenie modeli lub rozwiązywanie testów z kluczem.
Tak więc przed wyborem tematu warto zastanowić się, co chcemy i możemy badać. Nie ma bowiem sensu porywać się na nawet najciekawszy temat, jeśli nie będziemy mogli zrealizować do niego części badawczej lub będzie to tak pracochłonne, że przerośnie nasze możliwości.

Licencjat - ostateczny wybór tematu

Dokładne sformułowanie tematu nie musi mieć miejsca przed wyborem promotora. Na tym etapie wystarczy wiedzieć, o czym chcemy pisać. Sam temat można sobie wymyślić i doprecyzować go już razem z promotorem lub zajrzeć do tzw. gotowych baz tematów. U nas baza ta jest darmowa. Tematy są podzielone dziedzinami i łatwo wyszukać to, co kogoś interesuje. Zachęcamy do korzystania z naszej bazy tematów prac dyplomowych, a jeśli niczego nie znajdziecie dla siebie, można poprosić naszych redaktorów o pomoc. Również za darmo mogą oni formułować dla Was kilka tematów spoza bazy. Wystarczy podać, co was interesuje.Nadal mas problem z wyborem lub sformułowaniem tematu pracy? Skontaktuj się z nami. Nasi eksperci pomogą bezpłatnie wybrać temat.