Jak zrobić ankietę do pracy licencjackiej?

Dlaczego w pracach dyplomowych tak często występują badania ankietowe?

Większość prac licencjackich wiąże się z koniecznością przeprowadzenia badania. Jedną z najpopularniejszych technik badawczych jest ankietowanie, zaliczane do tzw. metod kwestionariuszowych. Co ciekawe, niektórzy studenci myślą, że to jedyna metoda badawcza. Tak jednak nie jest, jednak jest ona na tyle popularna, że prowadzi to do tego błędnego przekonania u niektórych osób.

W zasadzie trudno powiedzieć, dlaczego studenci tak często wybierają ankietę jako technikę badań w swoich pracach. Część z nich na pewno słysząc, że praca ma zawierać badanie, myśli schematycznie: skoro badanie to ankieta, nawet nie próbując wybrać metod o wiele łatwiejszych. Tymczasem stworzenie i opracowanie ankiety wymagają sporej wiedzy, dużego zaangażowania i stwarza problem z pozyskaniem próby badawczej.

uczciwa-na-stronjpg

Od czego zacząć tworzenie ankiety?

W zasadzie o wyborze metody badawczej powinniśmy pomyśleć jeszcze przed wyborem tematu pracy dyplomowej. Można wybrać przecież temat, który nie wymaga tak angażującej techniki jak ankieta. Nawet w dziedzinie nauk społecznych można przecież skorzystać z metod łatwiejszych, jak studium przypadku, analiza dokumentów czy zupełnie nowe metody – analiza blogów lub forów internetowych. Skoro już jednak padło na ankietę, należy zacząć od zastanowienia się nad tym, kogo w ogóle możemy badać (próba badawcza) oraz co w ten sposób chcemy zbadać, jaki będzie cel tych badań.

Tak więc na początek musimy ustalić następujące kwestie:

·         Próbę badawczą – czyli kto odpowie na pytania ankietowe,

·         Cel badań – czyli po co prowadzimy badanie,

·         Problem badawczy – na jakie pytanie chcemy sobie odpowiedzieć prowadząc badanie,

·         Narzędzia badawcze – czy nasza ankieta będzie miała formę papierową do wypełnienia przez respondentów odręcznie czy też może będziemy ją prowadzić przez Internet (ta druga opcja jest zdecydowanie bardziej polecana).

Następnie należy opracować kwestionariusz ankiety. Nie wiesz, jak to zrobić? Skontaktuj się z nami i poproś o pomoc naszego eksperta

poprawnyjpg

Jak zebrać wyniki ankiety? 

Ankietę najlepiej opracować w wersji internetowej. W sieci można znaleźć wiele stron z kreatorami ankiet. W zależności od funkcjonalności są one płatne lub nie. Po wprowadzeniu pytań ankiety do kreatora (popularne kreatory ankiet to np. Webankieta.pl, Ankiety Google i wiele innych) i zapisaniu ankiety otrzymujemy jej wersję elektroniczną. Następnie wystarczy poprosić znajomych z mediów społecznościowych o wypełnienie kwestionariusza. Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że jest to najpewniejsza metoda pozyskania respondentów i zbierania wyników.  

Opracowanie wyników ankiety 

Internetowe kreatory ankiet mają tę zaletę, że zazwyczaj generują one ładnie opracowane raporty wyników. Dostajemy zatem od razu wyniki przeliczone według różnych kluczy – np. ogólne, z podziałem na płeć, wykształcenie respondentów itp. Zwykle w podstawowej wersji dostajemy też przeliczenia procentowe, ładnie zrobione tabele i wykresy. Wystarczy jest tylko opisać słowami i badanie gotowe.

Jeśli z jakiegoś powodu badanie było prowadzone metodą tradycyjną, za pomocą ankiet papierowych, wyniki trzeba przeliczyć samodzielnie. Jest dość żmudne i łatwo o pomyłkę, dlatego papierowe ankiety odchodzą do lamusa.

Podsumowanie i wnioski

Każde badanie ankietowe powinno kończyć się krótkim podsumowaniem zawierającym ogólne wnioski z badania i odpowiedź na problem badawczy. Warto też sprawdzić, czy cel pracy został zrealizowany i opisać dlaczego.

 

Jeśli mimo tych porad stworzenie własnej ankiety wciąż stanowi dla Ciebie wyzwanie, skontaktuj się z nami. Pamiętaj, że kwestionariusz ankiety możesz zamówić legalnie jako pomoc naukową i korzystając z niego w swojej pracy nie łamiesz prawa.

 

uczciwa pomocjpguczciwa pomocjpgpoprawnyjpgpoprawnyjpguczciwa-na-stronjpg