Od momentu pojawienia się narzędzi do generowania treści tekstowych za pomocą sztucznej inteligencji takich jak Chat GPT studenci zaczęli szybko je wykorzystywać do swoich prac. Pomimo, iż sam producent Open AI przestrzega przed faktem, że chatbot może tworzyć fałszywe treści oraz że prace przez niego napisane mogą zawierać błędy merytoryczne i rzeczowe, zachwyt nad nową technologią jest tak wielki, że kwestie te są przez studentów ignorowane. Do tego dochodzi kwestia plagiatu i odpowiedzialności karnej za oddanie pracy nieswojego autorstwa. A wszystko przez to, że Antyplagiat wykryje Chat GPT.

Cały artykuł poniżej.

Antyplagiat wykryje Chat GPT

Zobacz!

Pomoc w pisaniu prac z gwarancją jakości

Niektórzy myślą: Po co przepłacać za fachową pomoc, skoro jest sztuczna inteligencja, która napisze pracę? Tylko, że taka praca to plagiat, który obecnie łatwo wykryć.  Uczelnie już mają odpowiednie narzędzia.

Dyplom to inwestycja na całe życie. Nie warto ryzykować!

Masz problem z napisaniem pracy? Zgłoś się do nas! Zapewniamy fachową pomoc ludzkiego specjalisty, o odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu. Dobra ocena w dyplomie inwestycja na całe życie, a zła może Ci zniszczyć karierę.

U nas prace piszą wyłącznie specjaliści. Dajemy aż 9 gwarancji!

Edu-pomocnik - pomoc w pisaniu prac - logo
Antyplagiat a Chat GPT
25 sierpnia 2023

Antyplagiat wykryje Chat GPT – od 11.08.2023 r. uczelnie mają nowe narzędzie do wykrywania plagiatów!

Spis treści

Jak uczelnie podchodzą do pisania prac z użyciem Chat GPT lub podobnych narzędzi?

Wykrywanie plagiatu z użyciem ChatGPT - nowa era antyplagiatu

Antyplagiat wykryje Chat GPT – co to oznacza dla studentów?

Wnioski

 

Jak uczelnie podchodzą do pisania prac z użyciem Chat GPT lub podobnych narzędzi?

Kwestia wykorzystania treści wygenerowanych przez Chat GPT w swojej pracy zaliczeniowej lub dyplomowej jest jednoznaczna. Należy je potraktować jak każde inne źródło, a więc na przykład źródła książkowe lub internetowe i bezwzględnie opatrzyć cytatem i przypisem. W innym wypadku popełniamy plagiat. O kwestii tej pisaliśmy dokładnie w naszym innym artykule, który znajdziecie tutaj. Poruszyliśmy w nim wszystkie najważniejsze aspekty prawne, które trzeba znać, aby nie narazić się na negatywne konsekwencje wykorzystania sztucznej inteligencji w swojej pracy. A już od jakiegoś czasu wiadomo, że antyplagiat wykryje Chat GPT.

Wiele osób po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego, że wpisując bez odpowiedniego oznaczenia tekst wygenerowany przez Chat GPT dopuszcza się plagiatu. Sytuację pogarsza dodatkowo to, że w mediach społecznościowych takich jak You Tube lub TikTok można spotkać się z fałszywymi informacjami na ten temat. Youtuberzy i tiktokerzy, którzy otrzymują niemałe pieniądze za promowanie płatnej wersji Chat GPT-4 na swoich kanałach tak naprawdę nie dbają o interes studentów, których narażają w ten sposób na bardzo przykre konsekwencje. Chociaż powszechnie wiadomo, że antyplagiat wykryje Chat GPT, oni temu zaprzeczają.  Robiąc research do serii artykułów o Chat GPT natrafiliśmy na TikToku na filmy, w których tiktokerzy wmawiali studentom, że wykorzystanie tego czat bota do pisania swojej pracy nie będzie skutkowało plagiatem i że taki plagiat nie może być wykryty. Jest to ewidentna bzdura i działanie na szkodę studentów. Najbardziej żenujące było to, że jeden z tiktokerów pokazywał, jak sprawdza tak napisaną pracę w zagranicznym systemie antyplagiatowym, który nie ma polskiej wersji i nie obsługuje polskich znaków, w związku z czym każdy tekst nawet ściągnięty bezpośrednio z Internetu nie zostanie przez niego uznany za plagiat! Strzeżcie się takich ludzi i nie wierzcie w banialuki, które opowiadają. Im chodzi tylko o to, żebyście klikali w ich filmy, aby mogli zarabiać na Was pieniądze! Każdą informację należy sprawdzić w wielu źródłach. Nasze artykuły opieramy na poważnych źródłach informacji, które w każdej chwili możecie zweryfikować (źródła są podane na końcu artykułu).

O tym, jak niebezpieczne jest ufanie takim płatnym promocjom Chat GPT już w tej chwili przekonało się wiele osób, których prace nie tylko nie zostały dopuszczone do obrony z powodu błędów, jakie wygenerował Chat GPT, ale z powodu wykrytego w nich plagiatu. 11 sierpnia 2023 roku system Plagiat.pl, z którego nadal korzysta bardzo duża grupa uczelni został wyposażony w nową funkcję, która wykrywa tego rodzaju plagiaty. Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.

 

Wykrywanie plagiatu z użyciem ChatGPT - nowa era antyplagiatu

Na problem plagiatów popełnianych przez studentów z użyciem Chat GPT baczną uwagę zwróciły także uczelnie. Wiele z nich po prostu zakazało studentom korzystania z tego narzędzia, tak, jak dawniej zakazywano korzystania z Internetu.  W dzisiejszym świecie, gdzie dostęp do informacji stał się łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej, ochrona integralności akademickiej i twórczej stała się bowiem priorytetem.

W odpowiedzi na to wyzwanie, społeczność akademicka, jak również firmy zajmujące się tworzeniem narzędzi antyplagiatowych, podjęły się opracowania metod wykrywania plagiatu z wykorzystaniem tekstów generowanych przez modele językowe. Metody te opierają się na analizie różnic pomiędzy oryginalnymi tekstami źródłowymi a tekstami generowanymi przez modele, biorąc pod uwagę styl, strukturę zdania, unikalne frazy i terminologię.

Już w semestrze letnim roku akademickiego 2022/2023 pojawiły się pierwsze rozwiązania dotyczące wykrywania plagiatów popełnianych za pomocą sztucznej inteligencji. Pierwszym i jednocześnie najpopularniejszym rozwiązaniem był GPT Zero. Jest to darmowy antyplagiat dedykowany sztucznej inteligencji. Kilka miesięcy później takie rozwiązanie zaproponował komercyjny antyplagiat Turnitin. Oba systemy są zdolne do identyfikacji plagiatu pochodzącego z generowanych przez maszyny treści, takich jak teksty wygenerowane przez modele językowe typu GPT (Generative Pre-trained Transformer), takie jak ChatGPT.

Prawdziwy przełom w polskim szkolnictwie wyższym nastąpił jednak 11 sierpnia 2023 roku, kiedy Plagiat.pl ogłosił, że wprowadzona została nowa funkcjonalność, która umożliwia sprawdzenie pracy pod kątem napisania jej przez sztuczną inteligencję. Jak czytamy na stronie operatora „dodatkowy raport detekcji AI dostarcza przewidywanie czy wgrany do sprawdzenia tekst został utworzony przez narzędzie AI przy użyciu np. ChatGPT, GPT-2, GPT-J, GPT-NEO, GPT-3 lub GPT-4”.

 

Antyplagiat wykryje Chat GPT – co to oznacza dla studentów?

To, że obecnie antyplagiat wykryje Chat GPT jest niewątpliwie złą wiadomością dla tych osób, które „pisały” prace za pomocą tego narzędzia, ale nie obroniły ich do końca czerwca lub w lipcu. Obecnie ponad 700 polskich uczelni korzysta z systemu Plagiat.pl. Prace studentów, którzy uczęszczają na studia właśnie tam będą obowiązkowo sprawdzane pod tym kątem i jeżeli użyto sztucznej inteligencji, to antyplagiat wykryje Chat GPT lub inne podobne narzędzia.

Czy to oznacza, że studenci uczelni, na których system Plagiat.pl nie jest wykorzystywany mogą odetchnąć z ulgą? Oczywiście nie. Najprawdopodobniej również udostępniany uczelniom nieodpłatnie system JSA wkrótce zostanie wyposażony w podobny algorytm wskazujący wprost, że dany fragment pracy nie jest autorstwa człowieka, a pochodzi od sztucznej inteligencji. Nie wymaga to zresztą skomplikowanej zmiany algorytmów systemu JSA, gdyż już na chwilę obecną są one w nim wbudowane. W praktyce, proces wykrywania plagiatu z użyciem tekstów wygenerowanych przez ChatGPT jest złożony i dynamiczny. Systemy antyplagiatowe wykorzystują zaawansowane algorytmy przetwarzania języka naturalnego (NLP), aby porównać teksty i wykryć potencjalne podobieństwa. JSA już obecnie bada stylometrię, co bez problemu umożliwia wykazanie, które fragmenty tekstu nie pochodzą od człowieka. Wystarczy zatem do obecnych algorytmów dodać krótki fragment kodu, który pozwoli na wskazanie dodatkowego źródła podobieństwa, jakim jest sztuczna inteligencja i pozwalającego oznaczyć je odpowiednim kolorem w tekście.

 

Wnioski

Skoro antyplagiat wykryje Chat GPT, nie warto zatem ryzykować i zrzucać na niego pisania pracy dyplomowej. Nawet jeśli na chwilę obecną dana uczelnia jeszcze nie sprawdza prac dyplomowych pod tym kątem, nie należy zakładać, że nie zostanie to zrobione nawet po obronie pracy. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w 2014 roku, kiedy to uczelnie zostały ustawowo zobligowane do tego, aby sprawdzić pod kątem antyplagiatowym i dodać do ogólnopolskiego repozytorium prac dyplomowych wszystkie prace obronione po 1 września 2009 roku. Wówczas wiele osób, które obroniły splagiatowane prace (na przykład zakupione od osób prywatnych lub w nierzetelnych tanich serwisach), straciło wówczas dyplomy.

Skoro już wiadomo, że antyplagiat wykryje Chat GPT, podobnej weryfikacji mogą wkrótce zostać poddane prace bronione po pojawieniu się sztucznej inteligencji.

Kwestie plagiatów akademickich były też wielokrotnie wykorzystywane w celach politycznych. Walka z plagiaryzem dla wielu partii i ekip rządzących była kwestią wizerunkową i można się spodziewać, że zostanie to również wykorzystane w najbliższych wyborach. O sztucznej inteligencji jest głośno, podobnie jak o plagiatach popełnianych za jej pomocą. Wiele partii może zatem podnosić argument, że walka z plagiatem musi być dynamicznym procesem, w którym innowacje w dziedzinie sztucznej inteligencji i analizy tekstu to klucz do utrzymania uczciwości akademickiej i twórczej.

Pamiętajcie: dyplom ukończenia studiów to inwestycja na całe życie! Nie warto zatem marnować kilku lat nauki i stracić dyplomu dlatego, że antyplagiat wykryje Chat GPT wykorzystany w pracy, której nie chciało się nam napisać na czas. Są inne, bezpieczniejsze rozwiązania.

Jeśli potrzebujesz pomocy w napisaniu pracy z gwarancją antyplagiatową, również na sztuczną inteligencję, zapewniamy fachową pomoc. Mamy 23 lata doświadczenia. Zapytaj bez zobowiązań – kontakt

 

 

Źródła:

Uruchomienie wykrywania użycia AI w pracach pisemnych już dostępne w systemie Antyplagiat, https://plagiat.pl/blog/2023/08/11/uruchomienie-wykrywania-uzycia-ai-w-pracach-pisemnych-juz-dostepne-w-systemie-antyplagiat/

Ciesielski M., Fala plagiatów, sądy oparte na uprzedzeniach. Co nam przyniesie era AI?,

https://forsal.pl/lifestyle/technologie/artykuly/8691137,fala-plagiatow-sady-oparte-na-uprzedzeniach-ai-chat-gpt-postep-czy-powazne-zagrozenie.html#uniwersytety-zakazuja-korzystania-z-chatgpt

Czy uniwersytet może wykryć ChatGPT? Rozpoznaj sztuczną inteligencję w tekście, https://depoint.pl/czy-uniwersytet-moze-wykryc-chatgpt/